Zemská porodnice (všeobecně známá jako U Apolináře, nebo prostě Apolinář) je perinatologickým centrem se spoustou úspěchů. Místním lékařům se každoročně podaří zachránit ty nejmenší dětičky s porodní hmotností pod půl kila. Stejně tak jsou úspěšní v záchraně těch nejkřehčích dětí, tedy miminek rozených ve 22.-24. gestačním týdnu. O přežití miminka se bedlivě starají už před jeho příchodem na svět a jsou špičkoví v poporodním zajištění životních funkcí. K miminkům přistupují podle jejich individuálních potřeb a jejich zdravotní problémy se snaží řešit neinvazivně, pokud to jde.
Od samotného počátku zapojují do péče o miminko i rodiče. Jakmile to zdravotní stav malého pacienta dovolí, rodiče ho mohou klokánkovat (chovat na prsou s přímým kontaktem kůži na kůži). U maminek se tu tedy chovají i miminka s hmotností pod půl kila. O přísun potravy se stará tým laktačních poradkyň, které jsou připravené mamince poradit s odsáváním mléka. Později, od 32. gestačního týdne, pokud to stav děťátka dovolí, i pomoci s kojením. Rodiče smějí být u miminek stále. Kdykoliv chtějí. Jedinou výjimku tvoří předávání služeb lékařů a výjimečné situace na oddělení. Porodnice ale bohužel nemá dostatek lůžek pro maminky hospitalizovaných dětí. Často je tedy nutné za děťátky dojíždět. Pokud maminka není z Prahy, určitě je nasnadě zeptat se lékařů na možnost umístění v nedaleké ubytovně.
První chvíle miminko často tráví na odděleních JIRP a JIP, kde je pod bedlivým dohledem sestřiček a lékařů. Jakmile přestane potřebovat intenzivní péči, čekají miminko a rodiče oddělení intermediární péče. Na tomto oddělení se rodiče sžívají se svými dětmi, učí se je koupat, oblékat, dětičky zde už zpravidla nepotřebují inkubátor, režim na oddělení je proto volnější. Velkou péči zde věnují kojení, s nímž pomáhá tým laktačních poradkyň. Přechod z krmení sondou na běžné kojení a motivace miminka k sání bývají často složitější.
Před samotným propuštěním miminka je maminka přijata do porodnice a stráví na pokoji s miminkem týden až měsíc před odchodem. Za tuto dobu se utvrdí v tom, že je schopna miminku obstarat vše co potřebuje, je zaškolena v první pomoci, v rehabilitaci a dostane kontakt na Centrum komplexní péče, kde je propuštěné dítko sledováno.
Mezi kritéria pro propuštění patří:
věk dítěte, který odpovídá minimálně 36. gestačnímu týdnu
minimální hmotnost dítěte 1800 gramů
miminko nesmí mít problémy s dýcháním a krevním oběhem
maminka musí být schopna dítě sama nakrmit (kojení plné nebo částečné, případně výživa umělým mlékem)
Personál JIRP i JIP vždy potěšíte návštěvou s odrostlým svěřencem nebo pamětní fotografií, která bude podporou maminkám, které se právě ocitají v situaci, kterou jste samy prošly.