Darujme Facebook

Slovem lékaře

PŘEDČASNÝ POROD

První dítě jsem porodila předčasně. Dá se dostat k Apolináři s dalším těhotenstvím preventivně?

Určitě ano. Zaregistrujte na webu www.predcasnyporod.eu a porodní asistentky od Apolináře vás kontaktují. Nepotřebujete ani doporučení od svého lékaře.

V prvním těhotenství jsem měla preeklampsii. Hrozí mi i v dalším těhotenství?

Preeklampsie se může opakovat i v dalším těhotenství. Doporučuji nechat si udělat screening preeklampsie, který dělají vybraná pracoviště (v Praze například porodnice U Apolináře) v rámci screeningu v prvním trimestru. Při zvýšeném riziku preeklampsie se od konce prvního trimestru doporučuje profylaktická léčba malými dávkami kyseliny acetylosalycilové (preparát Anopyrin). Tato terapie snižuje riziko rozvoje závažné preeklampsie před 34. týdnem těhotenství až o 80%. Žena s pozitivním screeningem je navíc v těhotenství více sledovaná, případný rozvoj preeklampsie se tedy podaří zachytit dříve, takže je více času na případnou léčbu onemocnění nebo alespoň na přípravu miminka na předčasný porod.

První dítě jsem rodila sekcí, musí být i druhé těhotenství ukončeno sekcí?

Porod císařským řezem v anamnéze není automaticky důvodem k císařskému řezu v dalším těhotenství. Po císařském řezu můžete porodit i spontánně, ale samozřejmě záleží na mnoha okolnostech. Je důležité mluvit o svém přání rodit spontánně s lékaři v porodnici, kterou si k porodu vyberete.

PÉČE O NEDONOŠENÉ MIMINKO

Jak se počítá věk u nedonošených dětí?

Biologický věk se počítá od skutečného data porodu a korigovaný od předpokládaného (původně vypočítaného) termínu porodu. Korigovaný věk se používá k posuzování vývoje předčasně narozených dětí.

Kdy se obvykle propouští nedonošené miminko domů?

Každé neonatologické oddělení má trochu jiné podmínky propuštění. V porodnici u Apolináře se propouští děti po ukončeném 36. týdnu vývoje, výjimečně v 35. týdnu, dítě musí být zcela stabilní, v dobrém zdravotním stavu a rodič musí být schopen nakrmit dítě bez sondy (ideálně kojením, odstříkaným MM nebo UM přes prst stříkačkou či lahvičkou). Do domácí péče lze propustit i dítě s hmotností pod 2 kg, pokud splní všechny ostatní podmínky a samozřejmě, pokud se na to rodiče cítí, vzít si domů takhle malé miminko. Důležité je, aby měli rodiče vybraného dětského lékaře (pediatra), ke kterému budou se svým nedonošeňátkem chodit na bežné preventivní prohlídky. U dětí s komplikovaným průběhem hospitalizace obvykle ošetřující lékař z neonatologického oddělení vybranému pediatrovi ještě před propuštěním dítěte telefonuje a osobně mu předá všechny důležité informace.

Dostali jsme pozvánku na očkování Synagis váhám, jestli ho svému nedonošenému miminku dát, očkování se obávám…

Nejde o klasické očkování. Synagis obsahuje hotové protilátky proti RS viru, které poskytují dítěti ochranu před virem přibližně na měsíc. Protilátky postupně z těla mizí, proto se musí aplikovat každý měsíc po celou dobu sezony RSV – od listopadu do března – celkem 5 dávek. Lék má oproti běžnému očkování minimum nežádoucích účinků, protože se jedná o hotové protilátky – nezatěžuje organismus, "nenutí" tělo k výrobě vlastních protilátek.

Synagis je velice drahý lék a pojišťovny jej hradí jen vybraným dětem. V prvním roce života mají na aplikaci tohoto očkování nárok děti narozené do 28. gestačního týdne, děti s porodní hmotností pod 1500 g, děti s diagnózou bronchopulmonální dysplazie a děti se závaznou vrozenou vadou srdce. Nad jeden rok věku ho mohou dostat děti, které jsou v péči pneumologa. Pokud do této skupiny vaše dítě spadá, rozhodně očkování neodmítejte. RS viry jsou v sezóně velmi častým původcem rýmy, nebo běžného nachlazení u zdravých dětí a dospělých, ale u nedonošených dětí způsobují těžké zápaly plic s komplikovaným průběhem. U nemocných dětí je často nutná hospitalizace na ARO/JIP dětského oddělení a napojení na dýchací přístroje. Bohužel RS zápal plic může vést i k úmrtí dítěte.

Chodíme na Synagis. Je možné, aby byly děti i přesto stále nachlazené?

Samozřejmě, Synagis chrání jen proti jednomu konkrétnímu viru (RS virus), který může způsobit u původně nedonošených nebo nemocných dětí závažné onemocnění plic s těžkým průběhem. Ale proti nachlazení způsobenému jiným virem Synagis děti nechrání.

Mohou se nedonošené děti nosit v šátku? Prý to není vhodné.

Pokud mají děti v pořádku kyčle, tak je nošení ve správné poloze vhodné i pro nedonošené děti. Nošení dětí je velmi přirozené a obzvláště nedonošené děti potřebují cítit přítomnost mámy. V Německu se nošení v šátku dokonce praktikuje i na některých novorozeneckých odděleních, kde jsou nedonošené hospitalizované děti nošeny rodiči, nebo dokonce personálem. Nošení dětí ve správně uvázaném šátku, nebo v ergonomickém nosítku schvaluje i česká pediatrická společnost.

 VÝŽIVA MIMINKA

Kolik mléka by mělo miminko za den vypít?

Množství mléka se orientačně počítá podle aktuální hmotnosti dítěte, kojenec v prvních měsících života by měl vypít cca 130 - 180ml/kg/den (průměrně 150ml/kg/den), takže vynásobte aktuální hmotnost dítěte (v kilogramech) x 150 a získané číslo vydělte počtem denních dávek. Výsledná hodnota je jednotlivá dávka mléka v mililitrech. Ale jakýkoliv výpočet, nebo údaj v tabulce je pouze orientační. Každé miminko je unikátní a potřeby mléka se mohou mezi jednotlivými dětmi lišit. Kojené děti mohou chtít jíst častěji, to je úplně normální a rozhodně to neznamená, že by měla maminka málo mléka, nebo "slabé" mléko. Důležité je dítěti vyhovět a kojit podle chuti dítěte, kdykoliv si o to řekne. I u dětí na UM se mohou dávky vypitého mléka lišit. Při pochybnostech je vždycky na místě konzultace s lékařem.

Kdy se doporučuje přejít z nedonošeneckého umělého mléka na standardní mléko?

Obvykle se přechází když dítě dosáhne váhy 3,5 - 4 kg, ale je dobré to konzultovat s lékařem v rizikové poradně, kam s nedonošencem docházíte. Praktičtí pediatři bohužel mnohdy nemají dostatečné zkušenosti s výživou původně nedonošených dětí. Rozdíl mezi nedonošeneckým mlékem a běžnou formulí je v obsahu kalorií a bílkovin. Běžná počáteční mléka mají obojího méně.

Kdy začít u nedonošeného miminka s příkrmy?

U nedonošených dětí se pro zavádění příkrmů a tekutin používá korigovaný věk. Pak je ještě potřeba rozlišovat, zda je dítě plně kojené, nebo na umělém mléku. U plně kojeného dítěte se doporučuje zahájit podávání příkrmů v 6. měsíci korigovaného věku. U dětí na umělém mléku se s příkrmy začíná nejdříve po ukončeném 4.měsíci korigovaného věku. Návod, jak zavádět příkrmy najdete ZDE: https://prvni-prikrmy-krok-za-krokem.estranky.cz/?fbclid=IwAR3Geq9yrJPpgjZEPCcMpAZi9Xu3YiF8O8dCSA37qmTki66aqLXZV4-Zp0k

Kdy je správné začít miminku kromě mléka podávat další tekutiny?

U kojených dětí se podle současných (mezinárodních) doporučení pro výživu kojenců nedoporučuje podávat žádné tekutiny navíc do ukončeného 6. měsíce věku. U nekojených dětí (živených umělou mléčnou formulí) se mohou začít podávat tekutiny po lžičkách od 4. ukončeného měsíce – na doporučení lékaře v situacích, kdy hrozí dehydratace (průjmovité nebo horečnaté onemocnění, vedro atd.). Mladší děti doopravdy žádné tekutiny navíc nepotřebují. V praxi se obvykle zavádějí tekutiny společně s prvními příkrmy.

Jaká je normální četnost stolice u miminka?

Stolice 3x denně až 1x za 3 dny je u normální frekvence u dětí i u dospělých. Plně kojené děti nemusí mít stoličku klidně několik dní, veškeré živiny z mléka vstřebají. Pokud je jinak miminko v pořádku, má měkké, nebolestivé bříško a chuť k jídlu, tak není důvod k obavám. Zácpa se občas vyskytuje u kojenců v období zavádění příkrmů. Pokud k tomu dojde, je důležité dbát na dostatek tekutin, k příkrmům přidávat malé množství rostlinného oleje a vyhýbat se potravinám, které "staví" (sem patří mimo jiné oblíbená vařená mrkev, nebo banán).

Jak miminku ulevit od kojeneckých kolik a bolestí bříška způsobených podáváním železa?

Můžete zkusit fenyklový čaj, ale podobně funguje přípravek Baby Calm (ten je z koncentrovaných esenciálních olejů z kmínu a fenyklu). Ale pozor, u některých miminek může fenykl působit přesně naopak a bolesti bříška zhoršovat. Důležité, zejména u dětí živených umělým mlékem, je také podávání probiotik, přípravků s "přátelskými" bakteriemi. Tyto přípravky příznivě ovlivňují střevní mikroflóru a tím zlepšují trávení potravy. Hodně pomáhá nošení v šátku, jemné masáže bříška, teplá koupel a poloha na bříšku. Některým dětem však nepomůže vůbec nic. Obtíže odezní samy, až se miminka začnou více hýbat.

V některých mateřských skupinách se proti kolice doporučuje odvar z ovesných vloček. Před tím ale rozhodně varuji. Odvar z vloček se naopak používá při průjmovitých onemocněních v dětském věku. Navíc vločky, stejně jako další obilniny, by se měly podávat až po zavedení zeleninových příkrmů a to nejdříve po 4. ukončeném měsíci korigovaného věku.